Yükseltilmiş Zemin Nedir.

Yükseltilmiş Zemin uygulanması insanların kullanmak istedikleri alanları yerden belli bir seviye doğrultusunda yükseltilmesine olanak sağlayan ve arada kalan mesafenin kullanılmasına imkan veren bir Zemin Kaplama çeşididir. Yükseltilmiş Zemin uygulaması genel olarak 10 cm ile 100 cm arasındaki bir yükseklik çerçevesin de yapılır. Yükseltilmiş Döşeme uygulamasının temel amacı zeminin yerden yükseltilerek arada kalan mesafe için olası görüntüyü bozabilecek kablo vb. Türevleri göz önünden alınıp yükseltilmiş olan zemin yüksekliğinin arasında bırakılarak daha şık ve ayni zaman da ileriye dönük kullanımı kolay bir ortam oluşturmaktır . Bu anlam da yükseltilmiş döşeme uygulaması günümüz de sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Yükseltilmiş döşeme fiyatları diğer Zemin Kaplama ürünleri ile kıyaslandığı zaman daha çok maliyet oluşturduğu aşikardır. Ancak yükseltilmiş döşeme fiyatlarının yüksek olmasın da kullanılan malzemelerin çok çeşitlilik göstermesinden kaynaklanmaktadır. Yükseltilmiş döşeme uygulaması özel ayaklar, kuşaklar, iç dolgular ve yüzey kaplayıcılar gibi bir takım gerekli bütünleyici araçlardan oluşmaktadır.

Yükseltilmiş döşeme ayakları özel ayarlanabilir bir sistem oluşturmakta ve ihtiyaç doğrultusunda bu ayaklar istenilen ölçüye göre ayarlanabilmektedir. Ayrıca yükseltilecek zemin uygulamasında yükseltilmiş döşemenin üzerine gelebilecek yük, ağırlık kapasitelerine göre de farklı çeşitleri mevcuttur. Yükseltilmiş zemin uygulamasında 1m2 alan için yaklaşık 4 ton kadar yüksek ağırlığı taşıyabilecek ürünler de mevcuttur.

Yükseltilmiş döşeme uygulamasın da kuşak uygulamasının amacı ayakları dengelemek ve gelebilecek yük oranını eşitlemektir . Uygulama esnasında kuşaklar her ayağı birbirine kenetleyerek bir denge oluşturma işlevini görür.

Yükseltilmiş döşeme uygulamalarının iç dolgu kısmında iki alternatif kullanmaktayız.

1-        Sunta Özlü Yükseltilmiş Zemin

2-        Kalsiyum Sülfat Özlü Yükseltilmiş Zemin

Sunta Özlü Yükseltilmiş Zemin

Yükseltilmiş döşeme uygulamasında daha uygun bir maliyet oluşturması acısından piyasada çokça bulunan ve tercih edilen ürün sınıfına girmiştir. Sunta Özlü Yükseltilmiş Zemin B1 yanmazlık derecesine sahip olup bu anlam da kendini olası bir yangın durumun da yaklaşık 30-35 dk. Gibi bir süre kapsamın da koruyabilmektedir. Yangın sınıfına pek fazla dayanıklı olmayan bu ürün Sistem odaları için yükseltilmiş zemin veya elektrik odaları için yükseltilmiş zemin gibi alanlar için tavsiye edilmemektedir.

Kalsiyum Sülfat Özlü Yükseltilmiş

Kalsiyum Sülfat Özlü Panel ise Sunta Özlü Panele göre yanmazlık derecesi daha yüksek olan bir ürün çeşididir. Olası bir yangın durumunda kendini 90-95 dk. Gibi bir koruma özelliği mevcuttur. Fiyatları Sunta Özlü Yükseltilmiş Zemine göre daha yüksektir ancak Sistem odaları, elektrik odaları vb. Yangına elverişliliği yüksek olan alanlar için Kalsiyum Sülfat Özlü Yükseltilmiş Zemin Kaplama uygulaması tercih edilmektedir.

Yükseltilmiş döşeme uygulamasın da son olarak üst yüzey yani bitmiş kısmın görünümü olarak birçok alternatifi mevcuttur. Hazır düz bir Zemin de uygulanan tüm zemin kaplama uygulamalarının hemen hemen tümü yükseltilmiş zemin kaplama uygulaması için de uygulanabilmektedir. Yükseltilmiş zemin için alt ve üst kısım olarak uygulamalarımız aşağıdaki gibidir;

1-        Alt Folyo Üst Folyo Sunta Özlü Yükseltilmiş Zemin

2-        Alt Çelik Üst Çelik  Sunta Özlü Yükseltilmiş Zemin

3-        Alt Çelik Üst PVC Kaplı Sunta Özlü Yükseltilmiş Zemin

4-        Alt Çelik Üst Laminat Kaplı Sunta Özlü Yükseltilmiş Zemin

5-        Alt Çelik Üst Seramik Kaplı Sunta Özlü Yükseltilmiş Zemin

6-        Alt Çelik Üst Çelik Kalsiyum Sülfat Özlü Yükseltilmiş Zemin

7-        Alt Çelik Üst PVC Kaplı Kalsiyum Sülfat Özlü Yükseltilmiş Zemin

8-        Alt Çelik Üst Laminat Kaplı Kalsiyum Sülfat Özlü Yükseltilmiş Zemin

9-        Alt Çelik Üst Seramik Kaplı Kalsiyum Sülfat Özlü Yükseltilmiş Zemin

Ayrıca bunların haricin de özellikle ağır yüklerin bulunduğu ortamlar da kullanılabilecek durumlar için Beton Özlü Yükseltilmiş Döşeme panelleri mevcuttur. İç dolgu özelliği beton özlü olması özel ayaklar ve diğer bileşenleriyle birlikte beton özlü yükseltilmiş döşeme kendi sınıfı içerisin de en pahalı ürün grubu sınıfına girmektedir. Yükseltilmiş döşemenin üst yüzey tabakası olarak Beton Özlü Yükseltilmiş Zemin uygulaması da diğer paneller gibi çeşitli alternatifler sunabilmektedir.