Van Demir Doğrama Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Van Demir doğrama nedir? Nasıl ve nerelerde kullanılır sorularınıza bu yazıda cevap bulabileceksiniz. Demir doğrama aslında demirin ustanın elinde sanata dönüşmesi olayıdır. Tam olarak bir demirden nasıl sanat icra edilir ustaların elinden görüp izlenilebilir. Tam olarak sert bir malzeme olan demirin bin bir çeşit ürüne dönüşmesi de bu şekilde ifade edilebilirdi. Kullanılacak alana göre malzeme seçilmesi b u işin en önemli unsurlarından bir tanesidir.

Dekorasyon işlerinde veya size göre nerelerde kullanılmasını istiyorsanız o alana göre planlanarak, proje çıkararak bir ustanın elinden çıkan sanat eseriyle işlemleriniz gerçekleştirilebilir. Demirden istediğiniz her türlü şekli, deseni çıkarabilir ustalar. Sadece yeri modeli ve zamanı belirtmeniz yeterli olur. Van Demir doğrama işlemine yabancı kökenli adıyla Ferforje de denmektedir. Bazı yerlerde bu adıyla geçmektedir bu işlemler. Genel olarak Ferforje veya demir doğrama işi el işçiliği ile ya da modern makineler kullanılarak demirin yüksek ısılar altında işlenerek istenilen forma getirilmesidir. Van demir doğrama ismi ise farklı modellemeler için de kullanılabilir ve doğu bölgelerde de bu adıyla bilinebilir.

Demir Doğrama Bir Sanat Mıdır?

Van demir doğrama veya demir doğrama hangi adıyla bahsederseniz fark etmez herkesin bir sanat eseri gördüğü birbirinden mükemmel yapıların çıktığı bir meslek dalıdır. Ustaların elinde can bulan demirler istedikleri gibi şekillendirilerek çok güzel motiflere sahip bir duvar ya da bir süslenmiş kapı da olabilir.

Bu durumlar karşısında bir kesim de ustaların elleriyle yaptığı bu sanat eserlerinin yerine modern makinelerin kullanılarak yapıldığı demir ürünlerini tercih etmektedir. El işçiliği herkes tarafından tercih edilmemektedir. Herkes tarafından aynı saygıyı görmemektedir. Tabi ki de bu olağan bir durumdur.

Büyük demir parçalarının ısı ile birleşerek gerek ufak ufak parçalara bölünerek oluşturulan yapılar gerek se iç içe geçirilerek oluşturulan yapılar bunların hepsi demirin işi bilen eller tarafından oluşturulduğunun kanıtıdır. Burada bahsetmek istediğimiz şey demir doğrama işçiliği çok olan ve dünya üzerinde kanıtlanmış bir görüştür bu görüşü yeni çıkan makineler sayesinde insanlar bu görüşe olan saygısını kaybetmeye başlamıştır.

Demir Doğrama ile Oluşturulabilecek Ürünler Nelerdir?

Van Demir doğrama işçiliği ile akıllara sığamayacak kadar ürün çeşitliliği olabilmektedir. Çünkü siz ne isterseniz isteyin ölçüsü ve projesini tasarladıktan sonra o işçilik yapılabilir ve ortaya istediğiniz ürün konulabilir. Şimdi demir doğrama adı altında oluşturulabilecek bazı örnek modellere göz atalım ve aklınızda da bazı örnek fikirlerin oluşması için yararlı olabilir.

Ferforje Garaj Kapıları
Ferforje Kapılar
Ferforje Bahçe Kapıları
Ferforje Balkon Korkulukları
Ferforje Merdiven Korkulukları
Ferforje Duvar Üstü Korkuluklar
Ferforje Pencere Korkulukları
Ferforje Masalar & Sandalyeler
Ferforje Sehpalar
Ferforje Sundurma
Ferforje Bahçe Aksesuarları
Ferforje Yataklar
Ferforje Dekoratif Ürünler
Ferforje Dresuarlar
Metal Sandalye & Demir Sandalye
Ferforje Aynalar
Ferforje Avizeler
Ferforje Havluluk
Ferforje Aksesuarlar
Mimari Ferforje
Josefin Koltuk – Ferforje Josephine Koltuklar
Ferforje Koltuk Takımı
Ferforje Puf

Bu ve bunun gibi daha birçok ürünün Van demir doğrama yardımıyla oluşturulabileceğini unutmayınız. Demir doğrama yardımıyla çok fazla seçenek oluşturulabilir.

Ferforje ya da Demir Doğrama

Hangi adı kullandığımız çok fark etmiyor aslında iki isim de anlatılmak isteneni anlatıyor işini bilene. İkisinden bir tanesi daha uygun fiyatlı diğeri daha uygun gibi bir seçenek de yok ortada tam olarak sadece isimlendirme olarak böyle bir farklılık ortaya çıkmıştır. Tüm ürünlerin benzerlikleri ve başka tüm detayları aynıdır isimleri gibi ürünler de farklı oacak diye bir sonuç ortada yoktur.

 

van demir doğrama   van demir doğrama   van demir doğrama   van demir doğrama

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.