Van Demir Kaynak Nedir?

Van demir kaynak işçiliği için ilk önce sizlerin de bilgilenmeniz için konuya kaynak nedir? Nasıl yapılır? Gibi genel bilgiler ile konuya başlayalım. Kaynak iki adet veya daha fazla demirin ya da malzemenin dışarıdan bir ısı makinesi yöntemi ile ısısını yükselterek malzemelerin erime sıcaklığına getirilip eritilerek tüm malzemelerin birbirlerine tutunmalarını sağlanmasına denir.

Kaynak olan malzemelerin kaynak yerleri daha sonra soğutularak sertleştirilir ve sağlam olması sağlanır. Gereken yerlere dolgu malzemesi de konularak sonrasında soğutma işlemi buna da uygulanır.

Demir kaynak yöntemi bazı birleştirme yöntemlerinden farklıdır. Lehimleme ve sert lehim yöntemlerinden farklı olmasının sebebi bu yöntem de malzemeler erimeden ve lehim daha düşük erime sıcaklığında oluşmasından kaynaklıdır.


Van Demir Kaynak Yapmak için Ne Gereklidir?

Van Demir kaynak işlemini yapmak için öncelikle gaz alevi, elektrik arkı, lazer, elektron ışını, sürtme, ultra ses dalgaları gibi farklı enerji kaynakları kullanılabilir. Endüstriyel işlemlerde kaynak işlemi birçok farklı ortamda gerçekleşebilir. Bununla beraber kaynak işlemi nerede yapılırsa yapılsın kendi içerisinde barındırdığı birtakım tehlikeler vardır.

Bu tehlikeler alev, elektrik çarpması, zehirli duman salınımı ve ultraviyole ışınlara karşı önle almak gerekir.

19. YY zamanlarına kadar sadece demir ustalarının bildiği ve uyguladığı dövme ve ısıtma yoluyla yapılan kaynak işlemleri biliniyordu. Gelişen teknoloji ve dünyamızla beraber oluşan yenilikler sayesinde kaynak işlemlerini daha kolay hale getiren elektrikli aletler çıktıktan sonra her şey daha kolay bir hal aldı.

Eski zamanlarda birinci dünya savaşı ve ikinci dünya savaşı sıralarında demir kaynak işlemleri ucuz ve uygulanabilir olması nedeniyle o yıllarda çok ön plana çıkmış ve uygulanmıştır. Demir kaynak işlemleri dediğimiz gibi el işçiliğinden günümüze elektrikli el aletleriyle yapılan bir işçilik olmuştur.

Van Demir Kaynak Türleri Çeşitleri Nelerdir?

Demir kaynak işlemleri farklı teknikler ve uygulamalar ile oluşabilmektedir. Farklı ustaların bildikleri farklı metotlar ile beraber günümüzde demir kaynak işlemlerini yapabilmek için çok sayıda teknik bulunmaktadır. Bu teknikler ise şöyledir;

Örtülü elektrot ark kaynağı
Toz Altı Kaynağı
Enerji ve ışın Kaynakları
Katı Hal Kaynak Yöntemleri
TIG Kaynağı
Gaz altı Kaynağı
Özlü telle ark kaynağı
Elektrik direnç kaynağı
Örtülü elektrod ark kaynağı
Oksi-Asetilen kaynağı

Gibi türleri ve teknikleri mevcuttur.

van demir kaynak  van demir kaynak  van demir kaynak

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.